Aort Anevrizması

Aort Anevrizması Tedavisi Kayseri

Aort anevrizması; sol kalpten çıkan atardamarın şişerek, balon hâline gelmesi sonucu oluşur. Özellikle ileri yaştaki, hipertansiyon hastalarında sık görülen bir rahatsızlıktır. Başlangıç evrelerinde herhangi bir şikâyete neden olmayabilir. Ancak zaman içerisinde bölgesel ağrılara ya da hazım sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Anevrizma yırtıldığında, çok daha ciddi, hayati risklere neden olabilir. Aort anevrizması tedavisi Kayseri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Aort ve Anevrizma Nedir?

Aort anevrizmasının ne olduğunu tam olarak anlatmak için öncelikle aort ve anevrizmanın ne olduğunu açıklamak faydalı olacaktır:

Aort; vücutta bulunan en büyük atardamardır. Aort damarı, akciğerlerde temizlenen kanın tüm vücuda yayıldığı noktada bulunur. Bu nedenle işlevi oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yetişkinde aort damarı, dakikada ortalama 5 litre kan pompalar.

Aort;

 • Çıkan aort (Aortun kalpten çıkan kısmı)
 • Transvers aort (Beyin damarından çıkan kısmı)
 • İnen aort (Sırttan aşağı kadar uzanan kısmı)
 • Torasik aort (Göğüs boşluğundaki kısmı)
 • Abdominal aort (Karın içindeki kısmı) olmak üzere 5 bölümden oluşur.

Anevrizma ise bir atardamarın anormal şekilde şişmesi ve balon hâline gelmesidir. Aortun göğüs boşluğundaki kısmında oluşan anevrizmalar “torasik anevrizma”; karın boşluğunda oluşanlar ise “abdominal anevrizma” olarak adlandırılır. Anevrizma göğüs ve kalp bölgesine ne kadar yakınsa, o kadar tehlikeli bir hâl alır.

Aort Anevrizması Neden Olur?

Aort anevrizmasında en önemli risk hipertansiyon hastalığıdır. Bununla birlikte ilerleyen yaş da anevrizma oluşumunda etkilidir. Aort anevrizmasının yaygın nedenleri:

 • Damar duvar yapısının yıllar içerisinde değişime uğraması ve elastik yapısını kaybetmesi. Damar duvarının basınca dayanıklılığının azalması
 • Ateroskleroz yani damar sertliği (Vakaların %50’sinden fazlasında görülür.)
 • Yüksek tansiyon (Hem aort anevrizması hem de ateroskleroz için risk faktörüdür.)
 • Bazı bakteriyel enfeksiyonlar
 • Sigara kullanımı
 • Tüberküloz ve sifiliz gibi hastalıklara bağlı oluşan damar duvarı iltihaplanması

Aort Anevrizması Nasıl Anlaşılır? Anevrizma Belirtileri Nelerdir?

Aort anevrizmaları, ilk evrelerde belirti vermeyebilir. Ancak büyüdükçe;

 • Bacak ve sırt ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Ses kısıklığı
 • Hazımsızlık şikâyetlerine neden olabilirler.

Eğer siz de atardamar hastalıklarına yönelik şikâyetlere sahipseniz Kayseri aort anevrizması ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Aort Anevrizmasının Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır? 

Aort anevrizması ile ilgili en büyük risk; anevrizmanın yırtılmasıdır. Anevrizma büyüdükçe, yırtılma riski de artar. Genel olarak çapı 5,5 – 6 cm’den büyük olan balonlar tehlikeli kabul edilmektedir. Anevrizma yırtıldığında göğüs ya da karın bölgesine yayılan, oldukça şiddetli bir ağrı hissedilebilir. Yoğun bir mide bulantısı olabilir.

Aort anevrizmasının yırtılması iç kanama ve dolaşım şokuna neden olduğu için ölüm riskini de beraberinde getirebilir. Bu nedenle en kısa zamanda, etkin bir şekilde tedavi edilmesi şarttır.

Kayseri Aort Anevrizması Tanısı Nasıl Konulur?

Aort anevrizması tanısı, genellikle göğüs ya da abdominal bölgedeki farklı rahatsızlıkların tanı sürecinde, tesadüfen fark edilir. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MRG) görüntüleri ile kesin tanı konulabilir.

Aort Anevrizması Nasıl Tedavi Edilir?

Aort anevrizması tedavisinde anevrizmanın boyutu önemlidir. Küçük çaplı olan anevrizmalar, genellikle düzenli takip ile tedavi edilir. Bununla birlikte kişi hipertansiyon hastası ise tansiyonun kontrol altında tutulması oldukça önemlidir. Ancak büyümüş anevrizmalarda cerrahi tedavi düşünülebilir. Anevrizmanın 5,5 – 6 cm’den büyük olması durumunda anevrizma olan damar bölgesinin çıkarılması ve yerine stent takılması tercih edilebilir.

Kayseri Aort Anevrizması Tedavisi

Aort anevrizması, yaşamsal organları etkileyen, mutlaka önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle sigara kullanan, hipertansiyon hastası, ileri yaştaki hastalarımız risk altındadır. Bu nedenle hastalığın zamanında teşhis ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Kayseri aort anevrizması ve tedavisi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi