Endovasküler Anevrizma Tedavisi

Endovasküler Anevrizma Tedavisi Kayseri 

Vücudun en büyük atardamarı olan aortun aşırı derecede büyüyüp, genişlemesi “anevrizma” olarak adlandırılır. Anevrizma yapıları, birçok nedenle oluşabilir. İçerisindeki kan pıhtısı oluşumu nedeniyle de sağlık açısından ciddi riskler oluştururlar. Anevrizma tedavisinde kullanılan geleneksel yöntem ise açık cerrahidir. Ancak günümüzün modern cerrahi uygulamaları, açık cerrahi olmadan da anevrizma tedavisine olanak sağlamaktadır. Endovasküler anevrizma tedavisi (EVAR) bu noktada kullanılan, sonuçları oldukça başarılı olan bir yöntemdir. Kayseri endovasküler anevrizma tedavisi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Endovasküler Anevrizma Tedavisi (EVAR) Nedir?

Endovasküler anevrizma tedavisi, açık cerrahi ile yapılan klasik anevrizma tedavilerine daha konforlu bir alternatif sunmaktadır. Klasik anevrizma ameliyatlarında amaç; anevrizma olan aort bölgesinin çıkarılması ve o bölgeye farklı malzemelerden yapılan yapay tüplerin yerleştirilmesidir. Ancak bu yöntem, hem aorta komşu olan bölgeler hem de yüksek kanama riski nedeniyle komplikasyon olasılığı yüksek bir yöntemdir.

Endovasküler stent greft olarak da bilinen yöntem sayesinde büyük kesiler yapılmadan da anevrizmaların tedavi edilmesi mümkündür. Endovasküler tedavinin farkı; anevrizmaya damarın içerisinden ulaşılmasıdır.

Kayseri Endovasküler Anevrizma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endovasküler tedavilerde, kasık atardamarından (femoral arter) oldukça küçük bir kesi yapılır. Kesi oldukça küçük olduğu için çevre dokuların zarar görme ihtimali de oldukça azdır. Tedavide iki ana parçası olan, özel stentler kullanılır. Stent, metal alaşımdan üretilen tel bir kafes ve üzerine kaplanan bir kumaştan oluşur. Kumaş dokusu insan vücudu ile uyumludur. Dolayısıyla sağlık açısından herhangi bir zararı da yoktur.

Endovasküler tedavide kullanılan stentler, taşıyıcı görevi gören kateterlerin ucuna yerleştirilir. Stent, kasık bölgesinden yapılan ince kesiden anevrizma bölgesine ilerletilir. İşlem sırasında röntgen görüntülemeleri sayesinde stentin uygun konuma yerleşmesi sağlanır ve kateter stentin içinden geri çekilir.

EVAR ve TEVAR Nedir?

EVAR ve TEVAR uygulamalarının ikisi de aynı yöntemle yapılır. Ancak işlemin yapıldığı anevrizma bölgesi farklıdır. EVAR; abdominal bölgedeki anevrizmaların tedavisinde kullanılır. TEVAR ise göğüs kafesindeki anevrizmaların tedavisinde kullanılan endovasküler tedavi yöntemidir.

Kayseri Endovasküler Anevrizma Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Endovasküler anevrizma tedavileri, özellikle ileri yaştan dolayı cerrahi riski olan hastalarda daha düşük risk ile tedavi imkânı vermektedir. Ancak tedaviden en başarılı sonuçların alınabilmesi için hasta seçimi oldukça önemlidir. Endovasküler tedavinin yapılabilmesi için stentin tutunabileceği sağlam bölgenin olması ve alandaki damarların yapısının uygun olması gerekir.

Kayseri Endovasküler Anevrizma Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Büyük cerrahi kesiler yapılmadığı için işlemden sonra ağrı şikâyetleri çok daha azdır.
  • Kişi çok daha kısa sürede toparlanıp, hastaneden taburcu olabilir. (Sternotomi ile yapılan ameliyatlarda, hastanede kalış süresi ortalama 7 gündür. Endovasküler tedavilerde ise yaklaşık 4 gün içerisinde hastalarımız taburcu olabilmektedir.)
  • Büyük ameliyat kesileri olmadığı için enfeksiyon riski de azdır.
  • Doğru hastaya, doğru şekilde uygulandığında komplikasyon oranı çok düşüktür.

Endovasküler Anevrizma Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Endovasküler tedavilerin tüm cerrahi uygulamalarda olduğu gibi bazı riskleri de vardır:

  • Anevrizma bölgesine yerleştirilen kumaş kaplı stentten kan sızması olabilir. Bu durum “endoleak” olarak da adlandırılır. Endoleak, endovasküler tedavilerde en sık karşılaşılan komplikasyondur. Bu noktada önemli olan sızıntının miktarıdır. Hafif-orta şiddetteki sızıntılar, kendiliğinden ortadan kalkabilir. Ancak sızıntının miktarı fazlaysa uygun tedavi yönteminin yeniden planlanması gerekir.
  • Stent yerinden kayabilir. Günümüzün modern teknolojik yöntemleriyle üretilen stentleri sayesinde, bu risk giderek azalmaktadır.

Kayseri Endovasküler Anevrizma Tedavisi

Endovasküler anevrizma tedavisi, anevrizma hastalarına daha konforlu iyileşme süreci sunan, oldukça başarılı bir tedavidir. Doğru hastaya uygulandığında, anevrizmanın etkin tedavisi mümkündür. Uygulama sonrası komplikasyonları minimuma indirmede ise doktorun uzmanlığı oldukça önemlidir. Kayseri endovasküler anevrizma tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi