Ağrısız Varis Tedavisi

Ağrısız Varis Tedavisi Kayseri

Varisler, toplardamarlardaki sorunların işaretçisidirler. Toplardamarların belirginleşmesi ve bacakta yeşil-mor kabarıklıkları oluşturması sonucu oluşurlar. Varis tedavisinde ise günümüzde birçok yöntem tercih edilebilmektedir. Geleneksel yöntemlerin yerini alan bu yaklaşımlar sayesinde tedavi süreci de kolaylaşmaktadır. Sealing system, köpük skleroterapisi ve lazer uygulamaları sayesinde ağrısız ve acısız bir şekilde varis tedavisi yapmak mümkündür. Yazımızın devamında, varis tedavisinde kullanılan bu yöntemler hakkında bilgiler vereceğiz. Ağrısız varis tedavisi Kayseri hakkında daha fazla bilgi için ise Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Varis Nedir? Varisler Neden Olur?

Varis; toplardamarların cilt altında mavi-yeşil renkte ve kabarık kıvrımlar oluşturmasıdır. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülür. Varislerin oluşumunda ise pek çok faktörün etkili olduğunu söyleyebiliriz. Başlıca varis nedenleri:

 • Gebelik
 • Aşırı kilo ve obezite
 • Uzun süre ayakta kalarak ya da uzun süre oturarak çalışmak, hareketsiz yaşam tarzı
 • Doğum kontrol hapları
 • Hormon tedavileri
 • Dar kıyafetleri tercih etmek
 • İleri yaş
 • Genetik faktörler

Varisler Tedavi Edilebilir Mi?

Varisler tedavi edilmediğinde bacaklarda ağrı, toplardamarlarda iltihaplanma, kanama, pulmoner emboli (varis içerisinde pıhtı oluşması ve akciğere pıhtı atması) gibi sorunlara neden olabilirler. Varislerin tedavisi ise hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle yapılabilir. Varisin cerrahi ile çıkarılması geleneksel yöntemdir. Ancak iyileşme süreci uzun ve zahmetlidir. Ağrısız varis tedavisinde ise sealing, köpük skleroterapi ve lazer gibi daha modern yöntemler kullanılmaktadır. Cerrahi olmadan uygulanan bu yöntemlerde, hastalarımız aynı gün içerisinde sosyal yaşamlarına dönebilmektedir.

Sealing System (Sealing Tedavisi) Nedir?

Seal yöntemi” olarak da adlandırılan sealing tedavisi; varisli damarın yapıştırılmasını ve kapatılmasını sağlar. Bu nedenle “yapıştırma tedavisi” olarak da bilinmektedir. Günümüzün en modern varis tedavisi yöntemlerinden olan seal yöntemi, FDA onaylı ve etkinliği kanıtlanmış bir uygulamadır. Sonuçları ise kalıcıdır.

Kayseri Seal Yöntemi ile Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Seal yöntemi ile varis tedavisi sırasında mutlaka ultrason ile görüntüleme yapılması gerekir. İşlem öncesinde Doppler ultrason görüntülerinin değerlendirilmesi, uygulama yapılacak damarların haritalanması önemlidir. Sealing system ile varis tedavisinde, cerrahi uygulamalarda yapıştırıcı olarak kullanılan, özel bir madde kullanılır. İlk olarak kateterler yardımı ile damara ulaşılır. Bölgeye yapıştırıcı madde enjekte edilir. Böylece varisli damar içeriden yapıştırılır ve kapatılmış olur.

Sealing System Avantajları Nelerdir?

Seal yöntemi ile varis tedavisinin en büyük avantajı; hastalarımızın kısa sürede günlük yaşama dönebilmesidir:

 • Uygulama yapıldıktan sonra aynı gün içerisinde iş ve sosyal hayata devam etmek mümkündür.
 • İşlem sonrasında ağrı ve morluk oluşmaz.
 • Genellikle 10 – 15 dakika içerisinde tamamlanan, oldukça pratik bir işlemdir.

Kayseri Sealing System Fiyatları

Seal yöntemi, diğer varis tedavisi yöntemlerine göre birçok kolaylığa sahiptir. Uygulamadan sonra varis çorabı kullanımına gerek yoktur. Dakikalar içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Ancak bu avantajları nedeniyle diğer varis tedavisi yöntemlerine göre fiyatları da değişir. Kayseri yapıştırma tedavisi ile varis tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Köpük Skleroterapi Nedir?

Kayseri ağrısız varis tedavisinde sıkça tercih edilen bir diğer yöntem de köpük skleroterapidir:

 • Köpük skleroterapide sklerozan madde kullanılır.
 • Köpük hâlde uygulanan bu madde sayesinde damarlarda endotel hasarı oluşur. Böylece damarlar yapışır ve varis şikâyeti ortadan kalkar.
 • Hem uygulanışı kolay hem de sonuçları oldukça başarılı olan bir varis tedavisi yöntemidir.
 • İşlemden sonra herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Hastalarımız aynı gün içerisinde ev ve iş yaşamlarına dönebilirler.
 • Uygulama sonrasında, bölgede geçici morluk oluşabilir. Morluklar birkaç hafta içerisinde geçer ve işlemin etkisi net bir şekilde görülebilir.
 • Skleroterapi uygulamasından sonra yaklaşık 3 gün – 1 hafta süre ile varis çorabı kullanılması gerekir.
 • İşlem ince iğnelerle yapılır. İğneler oldukça küçüktür ve dayanılmaz acılara neden olmaz. İlaç damarlara verilirken hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak bu his kısa süre sonra geçer ve kişi herhangi bir şikâyeti olmadan günlük yaşamına devam edebilir.

Kayseri Lazerle Varis Tedavisi

Özellikle kılcal damar varislerinin tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de lazerdir. Uygulandığı bölgede yüksek ısı enerjisi yaratan lazer, kandaki hücrelere etki ederek, kılcal damarların tahrip edilmesini sağlar. Bu hasar kontrollü bir hasardır. Bu nedenle uygulama sağlık açısından güvenlidir. Lazer ile varis tedavisi gerekli durumlarda köpük skleroterapi ile desteklenebilir. Genel olarak 4 seansta uygulama tamamlanır. Kayseri ağrısız varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi