Kardiak Tümörler ve Tedavisi

Kardiyak Tümör Tedavisi Kayseri

Kardiyak Tümörler

Kalp tümörleri (kardiak tümörler); kalbin kendi dokusundan ya da komşu dokulardan oluşan tümör yapılarıdır. Birçoğu iyi niyetli olmasına rağmen büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre kötü huylu tümör gibi davranabilirler. Kardiyak tümörler genellikle hiçbir belirti vermez. Bu nedenle birçok hastamız farklı amaçlarla yapılan kalp tetkikleri sırasında tümörden haberdar olmaktadır. Yazımızın devamında kalp tümörleri ve neden olduğu rahatsızlıklar hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Kardiyak tümörler tedavisi Kayseri için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Kardiyak Tümör Nedir?

Tıp dilinde kardiak tümör olarak bilinen kalp tümörleri, kalp dokularında gelişen tümör dokularıdır. Kalp tümörlerinin birçoğu iyi huylu (benign) tümörlerdir. Tümörün yapısına göre ise “birincil (primer)” ve “sekonder (ikincil)” olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

Birincil (Primer) Kalp Tümörü Nedir? 

Birincik kalp tümörleri, ikincil kalp tümörlerine göre daha nadir görülür. Birincil tümörler, kökenlerini kalbin kendi dokusundan alır. En sık görülen türü ise “miksoma”dır.

Kalp Miksoması

Her yaşta ortaya çıkabilen tümörlerdir. Genellikle kadınlarda görülürler. Kalp içerisinde, kalbin sağ ve sol bölümlerini ayıran odalar bulunur. Miksomalar, genellikle sol kulakçık yani sol atrium bölgesinde yer alırlar. Miksomaların nedenleri kesin olarak bilinmese de ailesel yatkınlığın etkili olduğu düşünülmektedir.

Diğer Birincil Kalp Tümörleri

Miksoma gibi kalbin kendi dokularından köken alan, diğer tümörlerdir. Papiller, fibroelastom, fibrom, rabdomyom, hemanjiyom, teratom, lipom ve paragangliom bunlar arasında sayılabilir.

Kalbin kötü huylu (malign) tümörlerine ise perikardiyal mezoteliyoma, lenfoma ve sarkoma örnek verilebilir.

İkincil (Sekonder) Kalp Tümörü Nedir?

İkincil kalp tümörleri, birincil tümörlere göre daha sık görülür. Bunlar, kalbin kendi dokularından değil, çevre dokulardan köken alan tümörlerdir. Genellikle akciğer, meme, mide, böbrek, karaciğer, kalın bağırsaklardan başlar ve kalbe ulaşırlar. Kardiyak tümör türleri ve Kayseri kardiak tümör tedavisi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Kardiyak Tümörler (Kalp Tümörleri) Neden Olur?

Kalp tümörleri, nadir görülen kalp hastalıklarındandır. Nedenleri ise kesin olarak bilinmemektedir. Ancak genetik faktörlerin etkisinin büyük olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle ailesinde kardiak tümör olan kişilerde daha sık görülür.

Kalp Tümörlerinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp tümörlerinin büyük bir kısmı herhangi bir belirti vermez. Hastaların büyük bir kısmı, yapılan farklı kontroller esnasında kalp tümörlerinden haberdar olmaktadır. Miksoma tümörlerinin belirtileri ise tipiktir. Hastaların büyük bir çoğunluğunda baş dönmesi, ani tansiyon düşmesi, nefes daralması ve öksürük şikâyetleri görülür. Hastalık ilerlediğinde ise ateş ve hâlsizlik gibi semptomlar olabilir. Bu şikâyetlerin birçoğu hastalık ilerlediğinde; tümör mitral kalp kapağını tıkadığında ortaya çıkar.

Kalp tümörleri ekokardiyografi ile kolayca teşhis edilebilir.

Kalp Tümörleri (Kardiyak Tümörler) Tehlikeli Midir?

Kalp tümörlerinin büyük bir kısmı iyi huyludur. Ancak bulunduğu bölge ve büyüklüğüne göre tehlikeli olabilirler. Mitral kapağın işlevini kısıtlayabilir ve kan akımını durdurarak, kalp yetmezliğine neden olabilirler. Bununla birlikte felç, ritim bozukluğu, kan pıhtılaşması ve pıhtı atması gibi sorunlara neden olarak kişinin yaşamını riske atabilirler.

Kalp Tümörleri Tedavi Edilebilir Mi? Kalp Tümörleri Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp tümörleri ameliyat ile tedavi edilebilir. Tümörün tamamen tedavi edilebilmesi için bulunduğu bölgeden çıkarılması gerekir. Kalp tümörü ameliyatları, açık cerrahi ile yapılır. Bu nedenle doktorun alanındaki uzmanlığı ve deneyimi oldukça önemlidir. Kalp tümörü ameliyatlarında, dokularda hiç tümör kalıntısı kalmaması oldukça önemlidir. Kalp tümörleri, diğer tümörler gibi tekrarlayıcı olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında da hastanın sağlık durumunu takip etmek önemlidir.

Kayseri Kalp Tümörleri Tedavisi

Kalp tümörlerinin tedavisinde, tümörün bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre, uygun tedavi planını yapmak gerekir. Tümörler iyi huylu olmasına rağmen aşırı büyüyerek kalp kapaklarının işlevlerini olumsuz etkileyebilirler. Kayseri kardiak tümörler ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi