Koroner Bypass Cerrahisi

Koroner Bypass Cerrahisi Kayseri

Koroner bypass ameliyatları, koroner arter hastalıklarının tedavisinde uygulanan cerrahi işlemlerdir. Koroner arterler, kalbi besleyen damarlardır. Bu damarlarda sertlik, daralma ya da tıkanıklık olması durumunda kalp normal fonksiyonlarını yerine getiremez. By-pass ameliyatlarında yapılan köprüleme sayesinde damarların beslendiği bölgeye yeterli miktarda kan ulaştırılabilir. Koroner bypass ameliyatı Kayseri, günümüzde hem açık hem de kapalı cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir. Hastanın ihtiyaçlarına göre, kalp çalışırken ya da kalbi durdurarak da uygulanabilir. Koroner bypass cerrahisi Kayseri hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Koroner Damar Hastalığı Nedir?

Koroner arterler, kalp kasını besleyen atardamarlardır. Kalpten çıkar ve aorttan beslenirler. Sağlıklı bir kalpte, üç ana koroner arter sistemi bulunur. Koroner arter hastalığı olan hastalarda ise bu koroner damarlar tıkanmış, daralmış ya da sertleşmiş durumdadır. Bu da kalbe giden kan akışının kesintiye uğramasına ya da tamamen kesilmesine neden olur.

Bypass Nedir? Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?

Bypass, kelime anlamı olarak “köprüleme” anlamına gelir. Bypass ameliyatlarında, vücudun farklı bölgelerinden hazırlanan damarlar ile köprüleme yapılır. Yani hasarlı damarlar, sağlıklı damarlar ile değiştirilir. Bu damarlar genellikle göğüs bölgesinden alınır. Eğer birden fazla koroner arterde tıkanma varsa, kol ve bacak bölgesinden de damar alınabilmektedir.

Koroner bypass ameliyatları, kalbi besleyen koroner arterlerin tıkanması ya da daralması sonucunda yapılır. Ameliyat ile kalbe giden kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmesi hedeflenir.

Kayseri Koroner Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Koroner damar hastalıkları, genel olarak 40 yaş üzerindeki hastalarımızda görülür. Erkeklerde, kadınlara göre daha sık rastladığımız bir rahatsızlıktır. Kadınlardaki östrojen hormonunun, koroner arter hastalıklara karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Koroner arter hastalıklarında en büyük risk faktörü; ateroskleroz olarak da bilinen damar sertleşmesidir. Aynı zamanda kişide geçirilmiş kalp krizi, kalp kapağı hastalığı ya da ritim bozukluğu öyküsü olması da koroner arter hastalığı riskini artırır. Koroner bypass ameliyatları;

  • Koroner arterde tıkanıklık ya da daralma olan hastalara
  • Birden fazla koroner damarın tıkandığı durumlarda
  • Daha önce ameliyat ile ya da balon-stent gibi ameliyatsız yöntemlerle açılmış olmasına rağmen yeniden tıkanan damarlarda
  • Damarın ameliyatsız yöntemlerle açılamadığı durumlarda yapılabilir.

Kayseri Koroner Bypass Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Koroner bypass ameliyatları, çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Ameliyat sırasında kalp çalışır durumda olabilir ya da durdurulur. Kalp durdurulduğunda akciğer ve kalp pompası yardımı ile kan dolaşımının devam etmesi sağlanır.Kapalı ya da açık cerrahi yöntemi kullanılabilir. Minimal invaziv yöntemlerle (kapalı cerrahi) yapılan bypass ameliyatlarında, göğsün alt kısmından, birkaç cm’lik küçük bir kesi yapılır. Göğüs kemiğine büyük kesiler yapılmadığı için ameliyat sonrası iyileşme süreci de daha kolay olmaktadır.

Bypass Ameliyatlarında Nereden Damar Alınır?

Bypass yapılacak bölge için damarlar genellikle göğüs bölgesinde bulunan “internal torasik arter”den alınır. Ancak bypass yapılacak birden fazla bölge varsa kolda bulunan radial arter (kolda bulunan ve eli besleyen damarlar) ya da bacaktan da damar alınabilir.

Kayseri Bypass Ameliyatları Riskli Midir?

Bypass ameliyatlarında damarın tamamı alınmaz. Bölgenin ihtiyacı kadar, küçük bir kısım çıkarılır. Aynı zamanda damar çıkarıldıktan sonra, bölgedeki diğer damarlar aynı işlevi yerine getirir. Bu nedenle doğru uygulama yapıldığı sürece, damar alınan bölgede herhangi bir hasar görülmez.

Bypass ameliyatları, genellikle riski düşük, sonucu ise oldukça başarılı olan ameliyatlardır. Ancak kişinin yapısal özellikleri cerrahinin riskini yükseltebilir:

  • Hastanın yaşı ve cinsiyeti
  • Hastanın daha önce geçirdiği rahatsızlıklara bağlı olarak kalp kasında güç kaybı olması
  • Kalp kapakçıklarında farklı rahatsızlıkların da bulunması
  • Akciğer, böbrek, karaciğer hastalıkları

Bypass cerrahisinde doktorun uzmanlığı ve deneyimi de oldukça önemlidir. Kayseri kalp-damar cerrahisi ve tedavileri için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Kayseri Koroner Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Koroner bypass ameliyatında izlenecek cerrahi planı, ameliyat süresinin değişmesine de neden olabilir. Bu nedenle her ameliyatın süresi farklıdır. Genel olarak söyleyecek olursak; 3 – 6 saat içerisinde bypass ameliyatları tamamlanmaktadır.

Kayseri Koroner Bypass Cerrahisi

Koroner bypass cerrahisinde hastanın genel sağlık durumunun, kalp ve damar yapısının doğru değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Doğru koşullar altında yapıldığında ameliyatın riskleri oldukça düşüktür. Kişinin beslenme ve yaşam alışkanlıklarında yapacağı değişiklikler sayesinde de sağlıklı bir yaşam mümkün olmaktadır. Kayseri koroner bypass cerrahisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin’i arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi