Damar Tıkanıklığı Tedavisi Kayseri

Damar Tıkanıklığı Tedavisi Kayseri

Damarların sağlıklı bir yapıya sahip olması vücudun genel sağlığı için oldukça önemlidir. Damarların taşıdığı kan sayesinde hücrelerimiz oksijenlenir ve beslenirler. Böylece vücudumuzun, yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu enerji üretilmiş olur. Damar hastalıkları kan dolaşımını ciddi ölçüde etkileyebilen, hatta bazen kişinin hayatını riske atabilen durumlara yol açabilirler. Bu hastalıklar arasında en tehlikeli olanlardan biri de damar tıkanıklığıdır.

Damar tıkanıklığı vücudun pek çok bölgesinde görülebilir. Meydana geldiği bölgeye göre kangren, inme (felç) ve kalp krizi gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Günümüzde çeşitli tedavi uygulamaları sayesinde damar tıkanıklığını kontrol altına almak, tıkanıklığa yol açan faktörleri ortadan kaldırmak ve direkt olarak damardaki tıkanıklığı gidermek mümkündür. Bu yazımızda; ‘’Damar tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır?’’ ve ‘’Damar tıkanıklığı neden olur?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kayseri damar tıkanıklığı tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Doç. Dr. Ali İhsan Tekin gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı, damarların yağ plakları gibi maddeler sebebi ile daralmalarına ve kan dolaşımını gerektiği gibi sağlayamamalarına yol açan bir rahatsızlıktır. Beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve genetik faktörler gibi sebeplerden görülebilen bu rahatsızlık; hücrelerin, dokuların ve en nihayetinde organların yeterince beslenememesine yol açabilir. Damardaki tıkanıklık ilerledikçe hastaların tecrübe ettiği belirtiler de daha şiddetli bir hal almaya başlar. Zamanında ve gerektiği gibi tedavi edilmeyen damar tıkanıklığı; kalp krizine, inmeye ve hatta ölüme bile yol açabilir. Bu yüzden damar tıkanıklığı tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır.

Ateroskleroz Ne Demek? Damar Sertliği Nedir?

Damar duvarlarının iç yüzeyinde biriken plaklar ve kolesterol sebebi ile damarların; esnekliklerini ve genişliklerini kaybetmesi durumu ateroskleroz olarak isimlendirilir. Bu hastalık halk arasında damar sertliği oarak da bilinmektedir.

Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Damar tıkanıklığı, damarların iç yüzeyinde birikim gösteren zararlı maddeler sebebi ile ortaya çıkar. Kan, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oksijeni ve besinleri taşıdığı gibi bazı zararlı maddeleri de taşıyabilir. Bu maddeler zaman içerisinde damar duvarlarının bazı bölgelerinde birikmeye başlarlar. En nihayetinde damarlar daralır ve dokulara ulaşan kan miktarı azalır. Bazı kişiler damar tıkanıklığı açısından, diğer insanlara kıyasla daha fazla risk altındadır. Bu kişilere;

 • Aşırı kilolu olan bireyler,
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastaları,
 • Sigara kullanan bireyler,
 • Diyabet hastaları,
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan bireyler,
 • Sağlıksız beslenen bireyler,
 • Hiperkolesterolemi hastaları,
 • Yaşlı bireyler,
 • Ailesinde ateroskleroz hastası bulunan bireyler örnek olarak verilebilir.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Damar tıkanıklığı, tıkanmanın meydana geldiği bölgeye göre farklı belirtilere yol açabilir. Bu yüzden damar tıkanıklığı belirtilerini dört ayrı başlık altında değerlendireceğiz:

Kalp damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

 • Göğüs çevresinde basınç hissi şeklinde ağrı. Bu ağrı boyun, çene, kol ve sırt bölgesine yayılabilir.
 • Nefes darlığı, nefes almakta güçlük.
 • Kalp krizi.

Bu belirtilerin şiddeti, damar tıkanmasının şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

Beyin damar tıkanıklığı belirtileri ve boyun damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

 • Bilinç bulanıklığı, kafa karışıklığı.
 • Konuşma bozukluğu.
 • Denge bozukluğu, yürürken zorlanmak veya yalpalamak.
 • Baş dönmesi.
 • Vücudun sağ veya sol tarafında uyuşma.
 • Şiddetli baş ağrısı.
 • Gözle ve görüşle ilgili problemler; bulanık görme, ani görme kaybı.

Bu belirtiler; tıkanmanın boyutuna ve tam olarak nerede meydana geldiğine göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Bacak damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

 • Bacak ve baldır bölgesinde ağrı, kramplar.
 • Yürürken zorlanma.
 • Merdiven çıkarken zorlanma.
 • Ayak ve bacak bölgesinde zamanla iyileşmeyen yaralar.
 • Ayaklarda morarma, ayakların sürekli soğuk olması.
 • Tıkanmanın ilerlediği durumlarda dinlenirken bile bacak bölgesinde ağrı görülmesi.

Bacak damar tıkanıklığı belirtileri hafif başlayıp zaman içerisinde ciddi boyutlara ulaşabilir.

Toplardamar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

Toplardamar tıkanıklığı ayak ve bacak bölgesinde varislere sebep olabilir. Bacaklarda yanma, kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu belirtiler neticesinde ayak ve ayak bileği çevresinde renk değişimleri gözlenebilir. Varis tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizdeki ‘’Ağrısız Varis Tedavisi’’ isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Damar tıkanıklığı sebebi ile vücutta bazı belirtiler görülür. Ancak bu belirtiler, diğer hastalıkların belirtileri ile büyük oranda benzerlikler içerebilir. Bu yüzden hastaların, damar tıkanıklığını kendi kendilerine teşhis etmeleri mümkün değildir. Damar tıkanıklığı teşhisi için mutlaka alanında uzman bir doktorla görüşülmelidir. Böylece gerekli olan tespit ve tanılama süreçleri en iyi şekilde yürütülebilir.

Damar Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Damar tıkanıklığı olan hastalara uzmanlar şu gibi tavsiyelerde bulunabilirler:

 • Hasta sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır.
 • Beslenme alışkanlıklarını düzenlemelidir.
 • Düzenli olarak spor yapılmalıdır.
 • Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile daha aktif bir yaşama geçilmelidir.
 • Fazla kilolar verilmelidir.

Damar tıkanıklığını yalnızca bu yaşam tarzı değişiklikleri ile gidermek mümkün değildir. Bu değişiklikler, tıbbi tedavi ile birleştikleri takdirde etkili olabilirler.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Damar tıkanıklığı, tıkanıklığın nerede meydana geldiğine göre farklı şekillerde tedavi edilebilir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bacak damar tıkanıklığı tedavisinde, başta ilaç tedavisi olmak üzere farklı yöntemlere başvurulabilir. Balon tedavisi ile tıkanan damarlar açılabilir, stentler ile de bu tedavinin kalıcılığı arttırılabilir. Bazı durumlarda ise bypass ameliyatına başvurulabilir. Her iki tedavi yönteminde de bacak damarlarındaki tıkanıklık giderilmiş olur.

Kalp Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp damar tıkanıklığında, tıkanıklığın boyutuna göre öncelikle ilaç tedavisi tercih edilebilir. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda stent tedavisine başvurulabilir. Yine aynı şekilde bypass ameliyatı da tercih edilebilir. Bu tedavilerden hangisinin seçileceğine, hastanın durumuna ve taleplerine göre özel olarak karar verilir.

Beyin Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyni besleyen boyun damarları, belli bir seviyeden daha fazla tıkanmış veya daralmışsa karotid endarterektomi isimli cerrahi operasyona başvurulabilir. Aynı şekilde stent tedavisi de bu damarları açmak için tercih edilebilir. Hastalar, bu tedavilerden önce detaylı ve özenli incelemelerden geçerler. Böylece hastanın tedaviye uygunluğuna en iyi şekilde karar verilmiş olur.

Kayseri Damar Tıkanıklığı Tedavisi Fiyatları

Kayseri damar tıkanıklığı tedavisi fiyatları; damar tıkanıklığının nerede meydana geldiğine, tıkanıklığın boyutuna ve seçilen tedavi yöntemine göre kişiden kişiye değişebilir.

Kayseri damar tıkanıklığı tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali İhsan Tekin’den randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi