Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi Kayseri

Halk arasında kapalı kalp ameliyatı yöntemi olarak da bilinen minimal invaziv uygulamalar, kalp kapak değişimi ve bypass gibi birçok işlemde kullanılabilir. Geleneksel kalp ameliyatlarında olduğu gibi göğüsten büyük bir kesi (sternomi) yapılmadığı için hastanın iyileşme süreci daha hızlıdır. Aynı zamanda enfeksiyon riski de daha azdır. Minimal invaziv kalp cerrahisi, göğsün yan kısımlarından yapılır. Uygulanacak tedaviye göre farklı yöntemlerle yapılabilir. Yazımızın devamında minimal invaziv kalp tedavileri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Kayseri minimal invaziv kalp cerrahisi için ise Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi Nedir?

Minimal invaziv kalp cerrahisinde, açık kalp ameliyatlarının aksine, küçük kesiler kullanılır. Böylece kemik ve dokulara büyük ölçüde hasar vermeden, kalbe ulaşılabilir. Minimal invaziv yöntem, başta kalp kapak onarımı/değişimi ve bypass olmak üzere birçok kalp tedavisinde kullanılabilmektedir. Minimal invaziv cerrahinin en büyük avantajı; ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin daha kısa olmasıdır. Böylece kişi çok daha kısa sürede, sağlıklı bir şekilde günlük yaşamına dönebilmektedir.

Kayseri Minimal İnvaziv Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Minimal invaziv cerrahide farklı teknikler kullanılabilir:

 • Sağ koltuk altından minimal kesiler yapılabilir.
 • Koroner bypass ameliyatlarında damar sayısına göre farklı yöntemler tercih edilebilir. Eğer tek damara tedavi yapılacaksa, meme altından, 7 – 8 cm’lik küçük kesiler yapılabilir.
 • Kesi yapmadan, kasıktan bir kateter yardımıyla bazı kalp-damar hastalıklarına müdahale edilebilir.
 • Koltuk altından, meme altından ya da meme dış kıvrımından 4 – 5 cm’lik kesilerin yapılması tercih edilebilir.

Bu yöntemlerin hangisinin kullanılacağına, yapılan test ve muayeneler sonucu karar verilir. Aynı zamanda hastalarımızın genel sağlık durumu da önemlidir. İlerlemiş akciğer hastalığı olanlarda minimal invaziv yöntemler tercih edilmeyebilir.

Minimal İnvaziv Tedaviler Kimler İçin Uygundur?

Minimal invaziv yöntemler, özellikle şeker hastalığı, aşırı kilo, kalp yetmezliği gibi ameliyat için riskli grupta sayılan hastalarımız için ideal bir yöntemdir. Birçok kalp kapak hastalığının tedavisi ve bypass ameliyatı, kapalı yöntemle yapılabilmektedir. Ancak;

 • 75 – 80 yaş üzeri hastalarda
 • Kronik akciğer hastalıkları olanlarda
 • Üçlü koroner bypass ve üç üzeri damar değişimi yapılacak hastalarda
 • Kalp kapağı ameliyatı ile birlikte koroner bypass yapılacak hastalarda riskli olabilmektedir.

İkinci Kez Yapılan Kalp Ameliyatlarında da Minimal İnvaziv Yöntem Kullanılabilir Mi?

Minimal invaziv kalp cerrahisi ile ikinci kere tedavi yapılabilir. Özellikle ilk ameliyatını açık cerrahi ile olan hastalarda, göğsün ikinci kez açılması riskli olabilmektedir. Bu nedenle minimal invaziv tedavi, bu noktada da güvenle kullanılabilir.

Kayseri Minimal İnvaziv Kalp Ameliyatları Güvenli Midir?

Minimal invaziv kalp ameliyatlarında büyük kesiler yapılmadığı için enfeksiyon riski daha azdır. Doku ve kemiklere daha az hasar verilir. Bu nedenle oldukça güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle alanında uzmanlaşmış, deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında birçok kalp hastalığı, başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Kayseri minimal invaziv kalp cerrahisi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Minimal İnvaziv Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

 • Minimal invaziv cerrahide yapılan kesiler daha küçük olduğu için kanama ve enfeksiyon riski daha azdır.
 • Göğüs bölgesinde büyük izler kalmadığı için estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlar.
 • Kalbe ulaşılırken oluşabilecek doku hasarları daha azdır.
 • Komplikasyon riski daha düşüktür.
 • İkinci bir kalp ameliyatı yapılması gerekse bile sorun oluşturmaz.
 • Kalp-akciğer makinesi kullanılmadığı için diğer organların zarar görme riski daha azdır.
 • Hastalarımız daha erken taburcu edilirler.
 • Hastanın günlük yaşamı ve cinsel hayatı ameliyattan daha az etkilenir.
 • Ameliyattan sonra sırt üzeri yatma zorunluluğu büyük oranda ortadan kalkar.

Kayseri Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi

Minimal invaziv işlemler sayesinde hastalarımız ameliyat sonrası iyileşme sürecini daha konforlu geçirmektedir. Özellikle genç yaştaki hastalarımızın, kısa sürede günlük yaşama dönmeleri açısından oldukça avantajlı bir yöntemdir. Uzman bir doktor tarafından planlanan bir cerrahi süreci sayesinde minimum risk ile birçok kalp hastalığının tedavisi mümkün olmaktadır. Kayseri minimal invaziv kalp cerrahisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi