Buerger Hastalığı Kayseri

Buerger Hastalığı Kayseri

Sigaranın, damar yapısı ve kan akışı üzerinde oldukça zararlı etkileri vardır. Bu etkilerin bazıları anında kendini gösterirken bazıları ise zaman içerisinde ortaya çıkar. Buerger hastalığı da sigara sebebiyle ortaya çıkabilen rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlık en çok erkeklerde görülmektedir. Ancak nadiren kadınlarda da ortaya çıkabilir.

Buerger hastalığı sebebi ile el ve ayak bölgesinde yer alan atardamarlar daralabilir. Bu daralma zaman içerisinde ilerleyerek damar tıkanıklığına yol açabilir. En nihayetinde tıkanmanın meydana geldiği bölgedeki dokular beslenemez ve kangren gibi çok ciddi rahatsızlıklar meydana gelir. Buerger hastalığı zamanında tedavi edilmediği takdirde uzuv kaybı yaşanabilmektedir. Bu yazımızda; ‘’Buerger hastalığı nedenleri nelerdir?’’, ‘’Buerger hastalığı nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’Buerger hastalığı nasıl anlaşılır?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kayseri buerger hastalığı tedavisi ve benzer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; Doç. Dr. Ali İhsan Tekin gibi alanında uzman bir doktordan randevu alabilirsiniz.

Buerger Hastalığı Nedir?

Buerger hastalığı, el ve ayak bölgesinde bulunan atardamarların iltihaplanması; iltihaba bağlı olarak da zaman içerisinde damarların tıkanması ile kendini belli eden bir hastalıktır. Sözünü ettiğimiz iltihaplanma durumu herhangi bir patojen (hastalık yapıcı mikrop) sebebi ile gelişmez. Bu iltihaplanma vaskülit olarak bilinen özel bir durumdur.

Buerger hastalığı görece genç yaşta olan, sigara kullanan erkeklerde görülür. Sigara dumanına maruz kalan bireylerde de buerger hastalığı görülebilir. El ve ayak bölgesindeki dokuları besleyen damarlar tıkandığı için, bahsettiğimiz dokular yeterince beslenemezler. Buna bağlı olarak el veya ayak bölgesinde iyileşmeyen yaralar görülebilir. Zaman içerisinde kangren oluşabilir, kişiler kangren sebebi ile uzuv kaybı yaşayabilirler.

Vaskülit Nedir?

Vaskülit, damarlarda meydana gelen bir çeşit iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma durumu herhangi bir zararlı madde (bakteri, mikrop, virüs) sebebi ile görülmez. İltihaplanma sebebi ile zaman içerisinde damar duvarları değişim geçirir. Daralabilir, sertleşebilir ve en nihayetinde tıkanabilirler. Buerger hastalığı, erkeklerde yaygın olarak görülen vaskülit çeşitlerinden biridir.

Buerger Hastalığı Neden Olur?

Buerger Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Buerger hastalığı nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Sigara kullanımı, buerger hastalığının en önemli nedenlerinden biridir. Sigara pek çok şekilde insan vücuduna zarar verir. Gerek yapısındaki zararlı maddeler gerekse de nikotin gibi uyarıcılar; kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyebilir. Buerger hastalığı da bu olumsuz etkilerden biri olarak karşımıza çıkar. Buerger hastalığı hem aktif olarak sigara kullanan hem de sigara dumanına maruz kalan erkeklerde görülebilir. Sigara sebebi ile ortaya çıkan diğer hastalıklara kıyasla çok daha erken yaşlarda görülebildiğini unutmamak gerekir.
  • El ve ayak bölgesinde meydana gelen travmalar; sigara kullanımı ile de birleşince buerger hastalığına yol açabilirler.
  • Soğuk havaya maruz kalmak.
  • Kalsiyum ve kolin gibi vücut için önemli maddelerin miktarındaki değişimler.

Buerger Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Buerger hastalığı belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • El ve ayak bölgesinde ara sıra meydana gelen geçici ağrılar. Bu ağrılar kollarda ve bacaklarda da görülebilir.
  • Özellikle de soğuk havalarda el ve ayak gibi uzuvlarda renk değişimi olması. Bu uzuvların solgun bir görünüme sahip olması.
  • El ve ayak parmaklarında görülebilen şiddetli ağrılar. Bu ağrılara parmaklarda soğukluk veya uyuşma hissi de eşlik edebilir. Parmaklar morumsu bir renge sahip olabilir.
  • El ve ayak parmaklarında zaman içerisinde iyileşmeyen yaralar bulunması.
  • El ve ayakların belli bir bölgesinde kararma, doku ölümü yani kangren görülmesi.

Bu belirtiler özellikle de hastalığın erken dönemlerinde hafif seyrederler. Bu yüzden fark edilmeleri zor olabilir. Fark edildikleri takdirde vakit kaybetmeden bir kardiyolog ile görüşülmelidir.

Buerger Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Buerger hastalığı, el veya ayak bölgesinde meydana gelen; morarma, iyileşmeyen yaralar, soğukluk hissi gibi belirtilerden anlaşılabilir. Ancak yalnızca bu belirtilere bakarak hastalığı teşhis etmek mümkün değildir. Unutmamak gerekir ki buerger hastalığı da dahil olmak üzere tüm hastalıklar; yalnızca tıp eğitimi almış hekimler tarafından teşhis edilebilir. Hem teşhis sürecinde hem de tedavi sürecinde tıp doktorlarınca önerilmeyen yöntemlere başvurulmamalıdır. Buerger hastalığı bitkisel tedavi veya buerger hastalığı evde tedavi yöntemleri çoğu zaman hastalığı tedavi etmek için yetersiz kalır. Hatta bazı durumlarda bitkisel tedaviler, anafilaktik şok olarak bilinen çok ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilirler.

Buerger Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Buerger tedavisi, doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bu süreçte buerger hastalığının ilerleme durumu çok önemlidir. Erken dönemlerde kan sulandırıcı ilaçlar ve benzer medikal çözümlerle buerger hastalığı kontrol altına alınabilir. Hastalığın daha da ilerlediği durumlarda dokuları kurtarmak için çeşitli cerrahi operasyonlara başvurulabilir. Böylece damarlardaki daralma ve sıkışma durumu ortadan kaldırılmış; dokulara giden kan akışı yeniden sağlıklı oranlara dönmüş olur.

Kayseri Buerger Hastalığı Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi buerger hastalığında da erken teşhis çok önemlidir. Buerger hastalığı, erkenden teşhis edildiği takdirde uzuv kaybına yol açmadan tedavi edilebilir. İlerleyen dönemlerde tedavi seçenekleri de daha zorlu olmaktadır. Bu yüzden hastalar kesinlikle buerger hastalığını görmezden gelmemelidir.

Kayseri buerger hastalığı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali İhsan Tekin’den randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi