Köpük Skleroterapi

Köpükle Varis Tedavisi Kayseri

Köpükle varis tedavisi Kayseri, damarda endotel hasarına yol açarak, varis görünümünün azalmasını sağlayan, günümüzün modern tedavi yöntemlerinden biridir. Ameliyatsız, ağrısız ve acısız bir tedavidir. Yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlanır ve hastalarımız aynı gün içerisinde iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler. Köpük skleroterapi esnasında Doppler ile kontrol de mümkün olmaktadır. Köpük yapıdaki ilacın oluşturduğu kontrast sayesinde tedavi süreci kontrollü ve sağlıklı bir şekilde tamamlanmaktadır. Kayseri köpükle varis tedavisi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Köpük Skleroterapi Nedir?

Köpük skleroterapi, özellikle varis görünümünden rahatsız olan kişilere acısız ve ameliyatsız tedavi seçeneği sunan bir yöntemdir. İşlemde sklerozan maddeler kullanılır. Bu madde, damarlarda endotel hasara yol açar. Böylece fiziksel olarak damarın yapışmasını ve varis görünümünün yok olmasını sağlar. Köpük skleroterapi denilmesinin nedeni ise tedavide kullanılan ilaçların köpük yapıda olmasıdır. Klasik sklerozan ilaçları ile yapılan tedavilere göre daha etkilidir.

Köpük Skleroterapi Kimlere Yapılabilir? Hangi Varislerde Uygulanabilir?

Varisler, toplardamarların deri altından belli olması, mavi-yeşil renklerde kıvrımlar yaratması durumudur. Dolaşım sistemindeki sorunlara işaret ettiği gibi estetik açıdan da rahatsız edici olabilir. Bu nedenle özellikle kadın hastalarımız, varislerin tedavi edilmesini istemektedir. Köpük skleroterapi, özellikle “örümcek ağı varisleri” dediğimiz, ince varis yapılarının giderilmesi için kullanılırlar. Genellikle 1 – 4 mm arasındaki varislere uygulanırlar. Bununla birlikte;

  • Hamilelik ve emzirme döneminde olan kişilere
  • Şeker, böbrek ya da karaciğer rahatsızlıkları olanlara
  • Arteriyal damarları sağlıksız olan hastalara
  • Damar tıkanıklığı olan hastalara uygulanması tehlikeli olabilir. Bu nedenle köpük skleroterapi yapmadan önce hastanın sağlık durumunu detaylı olarak değerlendirmek oldukça önemlidir.

Kayseri Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpük skleroterapi uygulamasında oldukça ince uçlu iğneler kullanılır. Bu iğneler sayesinde damarlara ulaşılarak, damar içerisine sklerozan madde içeren köpük enjekte edilir. İlaçlar sayesinde derin venöz sistemi olumsuz etkileyebilecek geri kaçış engellenir. Tedavinin en iyi sonuçları ise 4 – 6 hafta içerisinde görülür.

Kayseri Köpük Skleroterapi Kaç Seans Yapılır?

Tedavide seans sayısı varislerin çağına, büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre değişir. Bu nedenle her hastamızda uyguladığımız seans sayısı farklıdır. Ancak genel olarak söyleyecek olursak; 2 – 4 seansta varislerden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Seanslar yaklaşık 15 – 45 dakika sürer.

Kayseri Köpük Skleroterapi Seanslarında Acı Hissedilir Mi?

Köpük skleroterapi sırasında kullanılan iğneler nedeniyle birçok hastamız acıdan korkmaktadır. Sanılanın aksine, uygulama sırasında dayanılmaz bir acı hissedilmez. İlaç damarlara verildikten sonra hafif bir yanma hissi oluşabilir. Bu yanma hissi de kısa süre sonra geçer ve kişi aynı gün içerisinde sosyal yaşamına dönebilir.

Köpük Skleroterapi Güvenilir Bir İşlem Midir?

Skleroterapi uygulamasının etkin ve güvenilir olduğu otoriteler tarafından kabul görmüştür. Sklerozan ilaçlar 1950 yılından beri kullanılmaktadır. Skleroterapinin olası yan etkileri ise;

  • Uygulama bölgesinde hafif kızarıklık, yanma ve ağrı (Bu yan etki genellikle 10 – 15 dakika içerisinde ortadan kaybolur.)
  • Uygulama bölgesinde cilt rengi değişiklikleri (Bu yan etki genellikle bir süre sonra, kendiliğinden geçer. Hastaların çok azında kalıcı olduğu görülmektedir.)
  • Alerjik reaksiyon olarak sıralanabilir.

Kayseri Köpük Skleroterapi Sonrası Ne Yapılması Gerekir?

Köpük skleroterapinin en büyük avantajlarından biri uygulama sonrasında, aynı gün içerisinde işe ve sosyal yaşama dönebilme şansı tanımasıdır. İlacın damarlara sağlıklı bir şekilde yayılabilmesi için uygulamadan sonra en az 15 dakika yürüyüş yapılması da oldukça önemlidir. Köpük skleroterapi uygulamasından sonra, kısa bir süre varis çorabı kullanmak gerekebilir. 3 gün – 1 haftalık bir süre sonrasında varis çorabı çıkarılır. Ancak işlem sonrası oluşan hafif renk değişiminin tamamen kaybolması biraz zaman alabilir.

Kayseri Köpük Skleroterapi Etkisi Kalıcı Mıdır?

Köpük skleroterapi uygulamalarında elde edilen sonuçlar ömür boyu kalıcıdır. Bu nedenle varislerin yeniden görünür hâle gelmesi söz konusu değildir. Ancak uygulamadan bağımsız olarak, zamanla yeni kılcal damarlar oluşabilir.

Kayseri Köpükle Varis Tedavisi

Köpük skleroterapi, özellikle ince kılcal damar görünümünün giderilmesinde oldukça başarılı bir işlemdir. Sklerozan ilaçlar ile varis tedavisi uzun zamandır uygulanan, güvenilir bir tedavi yöntemidir. Ameliyatsız olması ise en büyük avantajlarından biridir. Böylece hastalarımız işlemden hemen sonra günlük yaşamlarına ağrısız, sıkıntısız bir şekilde devam edebilmektedir. Kayseri köpük skleroterapi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Ali İhsan Tekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara
Yol Tarifi